Yatırımlık Fırsat Gayrimenkulleri Kaçırmayın!
tapucom svg logo

tapucom svg logo

Tapu.com Blog Blog Ana Sayfa

Tapu.com’da Maya Tuttu, İlk Ayda 6 Gayrimenkul İnternet Üzerinden Sahibini Buldu

Basında Biz

Gayrimenkul fiyatını, satıcının değil alıcının belirlediği Tapu.com’da ilk 1 ayda 600 bin TL’lik satış gerçekleşti.

Emlak ve gayrimenkul pazarında dengeleri değiştirecek yepyeni bir girişim olan Tapu.com’da maya tuttu. Ağustos ayının başında faaliyete geçen gayrimenkul pazaryerinde şu ana kadar Samsun’da bir polis memuru ile Antalya’da bir esnafın da bulunduğu 6 alıcı kendi belirledikleri fiyat üzerinden gayrimenkullerine kavuştu.

Türk halkının bir yatırım aracı olarak gayrimenkule ilgisinin gittikçe arttığı bu dönemde hayata geçen Tapu.com, fiyatı “satıcının” değil “alıcının” belirlediği iş modelini sağlıklı bir biçimde hayata geçirmiş oldu.

Gerçek fiyat dengesinin alıcı ve satıcının buluştuğu pazaryerlerinde oluştuğunu belirten Tapu.com kurucusu Emre Erşahin, gayrimenkul sektörünün de bu şeffaflığı hak ettiğini söyledi. Tüm piyasalarda fiyatı belirleyen en önemli unsurun alıcıların teklifleri olduğunu belirten Erşahin, Tapu.com’un Türk gayrimenkul piyasasındaki dengeyi alıcıları da gözeterek yeniden oluşturmak üzere bir devrim gerçekleştirdiğini sözlerine ekledi.

“Tek başına satıcının arzuladığı fiyat seviyesi bir gayrimenkulün değerini ifade edemez” diyen Emre Erşahin, “Ülkemizde emlak fiyatları ne yazık ki yeteri kadar şeffaf değil. Yeterli bilgi ve şeffaflık olmayınca alıcılar yerine satıcılar fiyat belirlemeye çalışıyor. Tapu.com’da amacımız, gayrimenkuller hakkında mümkün olan en fazla bilgiyi, şeffaf ve açık biçimde alıcıların erişimine sunmak. Böylece şüpheleri ve belirsizlikleri ortadan kaldıracak ve alıcı açısından güvenli bir alışveriş ortamı yaratmış olacağız. Bu da emlak piyasasında daha hızlı, sağlıklı ve doğru kararlar alınmasına yardımcı olacak” dedi.

Fiyat açık artırma yoluyla belirleniyor

Peki tapu.com bu şeffaf, rekabetçi ve alıcı ile satıcının buluşabileceği bu ortamı nasıl yarattı? Emre Erşahin’in verdiği bilgiye göre; tapu.com’da satılacak gayrimenkul ile ilgili her türlü bilgi, bağımsız ve SPK tarafından sertifikalandırılmış uzmanların yazdığı değerleme raporlarından alınarak yayınlanıyor.

Açık artırmaya katılmak için katılımcıların kredi kartından belli bir provizyon çekilmesi yeterli oluyor. Sadece kazanandan hizmet bedeli tahsil ediliyor ve açık artırmayı kazanamayan tüm katılımcılardan çekilen provizyon iptal ediliyor. Gayrimenkul ya da arsanın tutarı ise Tapu.com’a değil her satışta olduğu gibi doğrudan satıcıya ödeniyor. Artırma öncesinde gayrimenkulü görmek isteyen alıcı adaylarına da gereken olanaklar sağlanıyor.
Emre Erşahin, tapu.com’u birçok e-ticaret girişimden ayıran can alıcı noktayı ise “Alıcıları rekabetçi ve şeffaf bir ortamda buluşturarak açık artırma yoluyla teklifleri en verimli şekilde topluyoruz. Satıcının razı olduğu minimum satış bedeli üzerine çıkan teklifler arasından en yüksek olanı gayrimenkulü almaya hak kazanıyor. Bu yolla fiyat dengesini oluşturuyor, gerçek anlamda piyasa değerini ortaya koymuş oluyoruz” sözleriyle açıkladı.

Değerleme raporu olmayan gayrimenkul portföye alınmıyor

Tapu.com’da satışa çıkan ikinci el gayrimenkullerin çoğunlukla bankaların elinde bulunan değerleme raporlu temiz tapular olduğunu belirten Erşahin, “Önümüzdeki süreçte bireylerin gayrimenkullerini de değerleme raporu olması şartıyla sistemimize dahil edeceğiz” dedi.

Tapu.com’da bu kalite kontrol sayesinde satışa çıkan gayrimenkuller temiz tapulu konut, ticari ve arsalardan oluşuyor. Tapu.com’da ayrıca inşaat kalitesi yüksek birinci el daireler de satışa sunuluyor.

Bu sistemle 100 ülkeye 100.000 gayrimenkul satıldı

Dünyanın en eski satış yöntemlerinden olan açık artırmalı gayrimenkul satışının internet aracılığıyla yapılması, 2008 yılından itibaren Amerika’da auction.com ile popüler hale geldiğini belirten Emre Erşahin, “Amerika’da bu sistemle 100 ülkeden alıcılara bugüne kadar 100 binden fazla satış yapılırken toplam 30 Milyar dolarlık hacme ulaşıldı” diye konuştu.

Tapu.com Hakkında

Tapu.com, Türkiye’de internet üzerinden gayrimenkul talebi yaratmak konusunda yetkinlikleri bugüne kadar imza attıkları işlerle tescillenmiş deneyimli bir ekip ve güçlü yatırımcı desteği ile 2015 yılında kuruldu. Bankaların, inşaat şirketlerinin ve bireylerin elden çıkarmak istediği gayrimenkuller ile ciddi alıcıları buluşturan bir pazaryeri olan Tapu.com’da satış fiyatı, veriye ve bilgiye dayalı şeffaf bir ortamda, rekabetçi açık artırma yöntemiyle belirleniyor.
İlk yatırımını, 150 milyon dolar büyüklüğü ile bölgenin en büyük teknoloji fonlarından biri olan Earlybird Digital East Fund’dan alan Tapu.com’un yatırımcıları arasında ayrıca Türkiye’nin önde gelen melek yatırımcılarından Hasan Aslanoba, Can Yücaoğlu, Seha İşmen Özgür ve Banu Küçükel bulunuyor.

Emre Erşahin ve Seha İşmen Özgür
Emre Erşahin ve Seha İşmen Özgür

Bu bültenle ilgili kiti indirmek için tıklayın