Yatırımlık Fırsat Gayrimenkulleri Kaçırmayın!
tapucom svg logo

tapucom svg logo

Tapu.com Blog Blog Ana Sayfa

TAPU.COM’DA GAYRİMENKUL FİYATINI SATICI DEĞİL ALICI BELİRLEYECEK

Basında Biz

Emlak ve gayrimenkul pazarında dengeleri değiştirecek yepyeni bir girişim hayata geçti; artık gayrimenkuller de internet aracılığıyla alınıp satılabilecek. Tapu.com adıyla kurulan pazaryeri, bankalar, inşaat şirketleri ve diğer kurumsal gayrimenkul portföyleri için yeni, şeffaf bir satış kanalı fırsatı yaratıyor. Gayrimenkul sektöründe devrim niteliği taşıyan proje aynı zamanda fiyatı “satıcıların” değil “alıcıların” belirlemesine olanak sağlayacak ve sektörde gerçek piyasa değerlerinin oluşmasının önünü açacak.

İş fikri ve modeli kadar sağlam yatırımcı kadrosu ile de dikkat çeken tapu.com’da gayrimenkul ve arsaların alım-satımı online açık artırma usulü ile yapılıyor. Halihazırda 100’e yakın gayrimenkul ve arsanın açık artırma için sıra beklediği Tapu.com’da tüm süreçler şeffaflık esasına göre işliyor. Tapu.com’da satışa çıkan gayrimenkuller temiz tapulu, alıcının tüm bilgi ile belgelere ulaşabildiği şeffaf, sorunsuz konut, ticari ve arsalardan oluşuyor. Açık artırmaya katılmak için katılımcının kredi kartından belli bir provizyon çekilmesi yeterli oluyor. Sadece kazanandan hizmet bedeli tahsil ediliyor ve açık artırmayı kazanamayan tüm katılımcılardan çekilen provizyon iade ediliyor. Gayrimenkul ya da arsanın tutarı ise Tapu.com’a değil her satışta olduğu gibi doğrudan satıcıya ödeniyor.

IFC, EBRD ve EIB destekli yatırım

Modern ekonomilerde, gerçek fiyat dengesinin alıcı ve satıcının buluştuğu pazaryerlerinde oluştuğunu belirten Tapu.com kurucularından Emre Erşahin, gayrimenkul sektörünün de bu şeffaflığı hak ettiğini söyledi. Tüm piyasalarda fiyatı belirleyen en önemli unsurun alıcıların teklifleri olduğunu belirten Erşahin, ağırlıklı olarak Dünya Bankası’nın yatırım ayağı Uluslararası Finans kurumu (IFC), Avrupa Kalkınma ve İmar Bankası (EBRD) ve Avrupa Yatırım Bankası’nın (EIB) sağladığı finansal kaynaklardan oluşan Earlybird DigitalEast fonunun yatırımıyla hayata geçirdiğimiz tapu.com sayesinde Türkiye’de de alıcı ile satıcıları şeffaf ve rekabetçi bir ortamda buluşturacağız” diye konuştu.

Türkiye’de emlak piyasasının yeteri kadar şeffaf olmadığını belirten Erşahin, “Yeterli bilgi ve şeffaflık olmayınca alıcılar yerine satıcılar fiyat belirlemeye çalışıyor. Tek başına satıcının arzuladığı fiyat seviyesi bir gayrimenkulün piyasa değerini ifade edemez. Tapu.com ile amacımız gayrimenkuller ile ilgili mümkün olan en fazla bilgiyi, şeffaf ve açık biçimde alıcıların erişimine sunmak. Böylece şüpheleri ve belirsizlikleri ortadan kaldıracak ve alıcı açısından güvenli bir karar ortamı yaratmış olacağız. Bu da emlak piyasasında daha hızlı, sağlıklı ve doğru kararlar alınmasına yardımcı olacak” dedi.

Fiyatlar açık artırma yoluyla belirlenecek

Peki tapu.com bu şeffaf, rekabetçi ve alıcı ile satıcının ortak noktada buluşabileceği bu ortamı nasıl yaratacak? Emre Erşahin’in verdiği bilgiye göre; Tapu.com’da satılacak gayrimenkul ile ilgili detaylı tapu bilgisi ve varsa değerleme raporu bölümleri dahil tüm veriler yayınlanacak. Bu süreçte gayrimenkulü görmek isteyen alıcı adaylarına da gereken olanaklar sağlanacak.

Emre Erşahin, Tapu.com’u birçok e-ticaret girişimden ayıran can alıcı noktayı ise “Açık artırmaya katılan alıcıları rekabetçi ve şeffaf bir ortamda buluşturarak online açık artırma yoluyla teklifleri en verimli şekilde toplayacağız. Satıcının razı olduğu minimum satış bedeli üzerine çıkan teklifler arasından en yüksek fiyatı verenler gayrimenkulü almaya hak kazanacak. Bu yolla fiyat dengesini oluşturacak, gerçek anlamda piyasa değerinin oluşmasına yardımcı olacağız” sözleriyle açıkladı.

Bankaların elindeki gayrimenkullerle başlanacak
Satışa çıkan gayrimenkullerin önemli bir bölümünün de Tapu.com ile anlaşmalı bankaların portföyünde yer alan fırsat gayrimenkuller olduğunu belirten Erşahin, “Bu model sayesinde bu değerlerin daha hızlı ve verimli bir biçimde nakde dönüşmesini sağlayarak bankalara yardımcı olacağız” dedi.

Tapu.com Hakkında

Tapu.com, Türkiye’de internet üzerinden emlak talebi yaratmak konusunda yetkinlikleri bugüne kadar imza attıkları işlerle tescillenmiş deneyimli bir ekip ve güçlü yatırımcı desteği ile 2015 yılında kuruldu. Bankaların ve inşaat şirketlerinin elinden çıkarmak istediği gayrimenkuller ile ciddi alıcıları buluşturan bir pazaryeri olan Tapu.com’da satış fiyatı, veriye ve bilgiye dayalı şeffaf bir ortamda, rekabetçi açık artırma yöntemiyle belirleniyor.
İlk yatırımını 150 milyon dolar büyüklüğü ile bölgenin en büyük teknoloji fonlarından biri olan Earlybird Digital East Fund’dan alan Tapu.com’un yatırımcıları arasında ayrıca Türkiye’nin önde gelen melek yatırımcılarından Hasan Aslanoba, Can Yücaoğlu, Seha İşmen Özgür ve Banu Küçükel bulunuyor. Avrupa ve Türkiye’nin önde gelen risk sermayesi fonu Digital East Fund, kaynaklarını ağırlıklı olarak büyük kurumsal yatırımcılardan sağlıyor. Dünya Bankası’nın bir kolu olan International Finance Corporation (IFC), Avrupa’nın büyük kurumsal yatırımcılarından Avrupa Kalkınma ve İmar Bankası (EBRD) ve Avrupa Yatırım Bankası (EIB) da fonun yatırımcıları arasında bulunuyor.

Emre Erşahin
Tapu.com Genel Müdürü Emre Erşahin

Bu bültenle ilgili kiti indirin