Yatırımlık Fırsat Gayrimenkulleri Kaçırmayın!
tapucom svg logo

tapucom svg logo

Tapu.com Blog Blog Ana Sayfa

Çünkü Herkesin Bir Tapusu Olmalı…

Haberler

Ekip arkadaşlarımla birlikte, yıllarca önde gelen kurumlarda internet yoluyla yüzbinlerce gayrimenkulün satılmasına ve kiralanmasına yardımcı olduk. Bu süreçte 2 önemli şey öğrendik.

  • Ülkemizde neredeyse herkesin hayalinde bir tapu sahibi olmak yatıyor.
  • Ancak tapu sahibi olmak isteyen kişilerin aklında giderilmesi gereken çok şüphe ve önlerinde kaldırılması gereken çok engel var.

Biz de gayrimenkul alımını nasıl daha şeffaf ve daha kolay hale getiririz diye düşünürken yurtdışında oldukça kabul gören yeni bir iş modelini ülkemize getirmeye karar verdik.

Herkesin kolaylıkla bir tapu sahibi olabilmesi için oldukça güçlü yatırımcılar ve ülkemizde bu alandaki en deneyimli ekiple birlikte yeni nesil bir emlak pazaryeri kurduk ve adını da herkesin hayalini süsleyen tapudan esinlenerek Tapu.com koyduk.

Önce elindeki gayrimenkulu gerçekten hızla satmak isteyen banka, varlık yönetimi ve inşaat şirketleri gibi kurumsal satıcılarla anlaştık. Sonra da bu gayrimenkulleri onlarla ilgilenecek ciddi alıcılarla internet üzerinde buluşturduk. Ağustos ayında açık artırmalarımıza başladık ve ilk satışlarımızı tamamlayarak tapuları yeni sahiplerine devrettik.

Nedir Tapu.com’un Farkı?

Asıl önemli fark, Tapu.com’da satış fiyatının, değerleme raporu kaynaklı veriler ışığında şeffaf bir ortamda rekabetçi açık artırma yöntemiyle alıcılar tarafından belirlenmesi. Tapu.com sayesinde Türkiye’de ilk defa, gayrimenkul satış fiyatı, satıcılar tarafından değil bilgili ve ciddi alıcılar tarafından verilen tekliflerle şeffaf bir ortamda belirleniyor. 

Alıcılar Nasıl Fiyat Belirleyebilir Ki?

İnternetteki satılık gayrimenkul ilanlarındaki fiyatlar çoğu zaman piyasa gerçeklerinden uzak olduğundan inandırıcılığını kaybetmiş durumda. Halbuki gayrimenkul fiyatları da, piyasalarda olduğu gibi bilgili ve ciddi alıcılardan toplanan tekliflerle belirlense herkesin kabul edeceği bir piyasa oluşabilir.

Bizce, tıpkı dolar, petrol ve hisse senetleri fiyatlarının belirlendiği gibi şeffaf ve rekabetçi bir pazaryerinde, ciddi alıcıların verecekleri teklifler yoluyla satışın yapılacağı bir fiyat dengesi oluşturulabilir. Tapu.com’un ilk amacı bir gayrimenkul için fiyat dengesini alıcıların rekabetçi teklifleriyle tüm katılımcıların huzurunda oluşturmaktır.

Nasıl Şeffaflık Sağlanıyor?

Tapu.com’da satıcıların gayrimenkulleri ile ilgili değerleme raporu dahil mümkün olan en fazla doğrulanmış veriyi yayınlayarak bir gayrimenkul hakkında akla gelebilecek onlarca soruyu daha sorulmadan yanıtlamaya çalışıyoruz. Haritadaki yerinden, detaylı pafta-parsel bilgisine kadar ve erişebildiğimiz kadarıyla imar, iskan, vb durumlarına kadar tüm bilgiyi yayınlamak yine bu şeffaflığı sağlamak için olmazsa olmazımız. Gayrimenkul hakkında varsa bir kusur veya eksik bunu da sayfalarımızda açıkça belirtmeyi görev biliyoruz.

Geriye sadece gidip görmek kalıyor. Randevu yoluyla alıcı adaylarımıza gayrimenkulleri de gösterebiliyoruz. Sonuçta alıcının daha hızlı ve daha doğru karar almasını sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz.

Hızla ve Güvenle Gayrimenkul Alınabilir Mi?

Ne kadar çok şeffaflık ve veri sağlayabilirsek alım-satım sürecine o kadar güven bir o kadar da hız kazandırabiliriz diye düşünüyoruz. Tapu.com‘un nihai amacı, alım-satım kararının para kaybetme riski olmayan güvenli bir ortamda verilmesine yardımcı olmak bu sayede gayrimenkul piyasasındaki satışları hızlandırmak olmalı diye düşünüyoruz.

Bu amaçla, Tapu.com’da satışa sunabilmek için önce, elindeki gayrimenkulu gerçekten hızla satmak isteyen satıcılar buluyoruz. Değerleme raporları aracılığıyla bütün şeffaflığı ile gayrimenkul hakkındaki bilgileri alıyoruz ve satıcılarla sözleşme yaparak Tapu.com’da sergiliyoruz.

Asıl önemlisi ‘adeta kendimiz alıyor gibi’ satıcılarla pazarlığa oturup, satabilecekleri en düşük fiyat seviyelerinden açık artırmaya çıkartıyoruz. Sonra bu fırsatlarla ilgilenen ciddi alıcılardan ilgili tapunun açık artırmasına kayıt olarak günü geldiğinde tekliflerini vermelerini bekliyoruz.

Açık artırma sırasında ciddi alıcılar diğer teklifleri görerek teklif veriyorlar. Sonunda en iyi teklifi verip yayınlanan satış koşullarını kabul eden teklif sahibi gayrimenkulu almaya hak kazanıyor. Biz de kendisini satıcı ile buluşturup tapu devri için geri kalan adımlarda yardımcı oluyoruz. Bu noktada alıcı, her türlü tapu devrinde olduğu gibi teklifi tutarında ödemeyi – Tapu.com’a değil – direkt satıcının hesabına yapıyor.

Kaç Para Bu Hizmet?

Tapu.com’a üyelik tamamen ücretsiz. Hizmet bedeli ise sadece artırmayı kazanandan alınıyor. Tapu.com, sadece açık artırmaya kayıt aşamasında kimin kazanacağını bilmediği için tüm katılımcıların kredi kartından tapu sayfasında yayınlanan hizmet bedeli kadar bir provizyon alıyor. Provizyon – kazanan kişi belli olunca – sadece bu kişi için tahsilata dönüşüyor. Kazanamayan tüm katılımcıların provizyonu iptal ediliyor ve hiçbir tahsilat yapılmamış oluyor. Böylece kazanamayan katılımcılar hiç para kaybetmeden şeffaf bir şekilde kazanan teklifi de görebiliyor.

Fiyat Dengesi + Şeffaflık = Hız ve Güven

Tapu.com sayesinde Türkiye’de ilk defa, gayrimenkul satış fiyatı, satıcılar tarafından değil bilgili ve ciddi alıcılar tarafından verilen tekliflerle şeffaf bir ortamda belirleniyor. Sonuçta tamamlamaya çalıştığımız bu denklem yoluyla alan da satan da kazanıyor.

Sistemimiz hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için ‘Nasıl Çalışır’ sayfasına göz atabilirsiniz ya da hiç beklemeden satılık tapulara göz atmaya başlayabilirsiniz.

Aklınıza gelebilecek bazı soruların cevaplarını cozum.tapu.com adresinde vermeye çalıştık, yine de her türlü soru için bize cozum@tapu.com adresinden ve 0 (850) 532 TAPU (8278) numaralı telefondan ulaşabilirsiniz. 

Umarım sizi de hayalinizdeki tapuyla buluşturabiliriz…

Emre Erşahin.
Tapu.com Genel Müdürü.