1 TL'den Başlayan Açık Artırma Fırsatları İçin Tıklayın!
1 TL'den Başlayan Açık Artırma Fırsatları İçin Tıklayın!
Tapu.com Blog Blog Ana Sayfa

Değerleme Raporu Örneği

Tapu 101

Satın alacağınız gayrimenkulün değeri resmi olarak sertifika almış SPK Lisanslı uzmanlar tarafından yapılmaktadır. Bu uzmanların gayrimenkul hakkında inceleme yaptıktan sonra rapor yazım süresine ekspertiz süreci denmektedir.

Bir ekspertiz süreci iki aşamadan oluşmaktadır. Hazırlık Aşaması ve Rapor Aşaması. Hazırlık aşamasında değerleme uzmanı evin değerini belirleyebilmek için bir çok etkeni göz önünde bulundururken son aşamasında da bu değerlendirdiği unsurlara göre bir rapor hazırlamaktadır.

Yasalara göre kredi verilirken bu değer biçme işlemi bağımsız kuruluşlarca gerçekleştirilmelidir. Bankalar, bağımsız gayrimenkul değerleme şirketlerinden bu hizmeti satın almaktadır.

Görevlendirilen uzman, SPK lisanslı konut değerleme uzmanı ya da lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanı olmak zorundadır. Aksi durumlarda gayrimenkule biçilecek değer ve sonrasındaki işlemlerde problem yaşanabilir.

Değerlendirme raporu bir gayrimenkulu alırken kullanılabilecek kredi miktarını da belirler. Raporda belirlenecek değerin en fazla %75’i size bankadan kredi olarak verilebilir. Bu raporlar belli dönemlerde güncellenmeli ve ilgili piyasadaki emlak değer artışlarını yansıtacak şekilde 1-2 yılda bir yeniden düzenlenmelidir.