1 TL'den Başlayan Açık Artırma Fırsatları İçin Tıklayın!
1 TL'den Başlayan Açık Artırma Fırsatları İçin Tıklayın!
Tapu.com Blog Blog Ana Sayfa

Bankadan satılık taşınmazlar yatırımcılar için iyi bir fırsat mıdır?

Tapu 101

Bankadan satılık taşınmazlar, bankaya ödenmemiş kredi borçları sebebiyle kalır. Bankalar, kredi verdikleri kişi ya da kurumların borçlarını ödememesi durumunda alacakları riski azaltmak amacıyla kredi kullanıcısından bir teminat isterler.

Bu teminat gösterme durumu sırasında banka, alacağına karşılık olarak borç isteyen kişi veya kurumdan borcun ödenmemesi durumunda borcun maddi karşılığını garanti altına almak amacıyla bir gayrimenkulü ipotek ettirmek isteyebilir. Bu gibi bir durumda banka, teminat altına alınacak bu taşınmazın o günün koşullarında maddi değerinin ölçülmesi için değerleme raporu talep eder.

Bağımsız kuruluşlarca hazırlanan bu gayrimenkul değerleme raporu; bankanın kullandırdığı kredi karşılığında aldığı riski düşük tutma amacını taşır. Kredi borcunun geri ödenmemesi halinde taşınmaz ipoteği paraya çevrilerek, bankanın verdiği krediden alacağını tahsil etmesini sağlar.

Bu sebeple bankanın kredi verirken teminat altına aldığı gayrimenkulün değeri, kredi verilmeden önce belirlenir. Bankalar borçlarının takibi konusunda oldukça dikkatlidir ve uzun süreli borçlanmalarda taşınmazların düzenli aralıklarla değerlenmesini talep ederler ve taşınmazların değer artış ya da değer düşüşlerini takip ederler.

Borcun geri ödenmemesi gibi durumlarda, taşınmazların satışına gidilmesi gibi bir durum ortaya çıkarsa, bankalar taşınmazları yeniden değerleterek, süreç boyunca değerini takip ettiği gayrimenkulün bu trenddeki bedeli üzerinden satışını isteyebilir.

Taşınmazlara ipotek konulma sebebi bankanın verdiği kredinin geri dönmemesi durumunda kendini garanti altına almak istemesidir.

Bankalar mevzuat gereği örneğin bir konut kredisi kullandırma durumunda en çok taşınmaz değerinin %75’ine kadar kredi kullandırabilir. Bankalar iş kolları gereği gayrimenkulle değil, menkul kıymetle ilgilenir ve likite dönme süresi uzun olan bu gayrimenkulleri hızla ellerinden çıkarmak isterler.

Bu gibi nedenlerden ötürü bankadan satılık taşınmazlar ihale usulüyle ve genellikle piyasa değerlerinin altında satışa çıkarlar. Bu da daha ucuza taşınmaz almak isteyen akıllı yatırımcılar için bir fırsat oluşturur.