1 TL'den Başlayan Açık Artırma Fırsatları İçin Tıklayın!
1 TL'den Başlayan Açık Artırma Fırsatları İçin Tıklayın!
Tapu.com Blog Blog Ana Sayfa

Bankadan Satılık Gayrimenkullerin Değeri Nasıl Belirlenir?

Haberler

Bankalar, kredi verdikleri kişi ya da kurumların borçlarını ödememesi durumunda alacakları riski azaltmak amacıyla kredi kullanıcısından bir teminat isterler. Bu teminat başka pek çok şeyin yanı sıra bir gayrimenkul de olabilir.

Ödenmeyen borcun ne kadarının bu taşınmazlardan tahsil edilebileceği, kredinin kullandırılabilmesi için önemli bir etkendir. Bu sebeple bankalar krediyi kullandırmadan önce taşınmazın satış kabiliyetini, ne hızla elden çıkartılabileceğini ve değerini bilmek isterler.

Bankaların bağlı olduğu BDDK ve SPK mevzuatları gereği bu taşınmazların değeri bankalar tarafından tespit edilemez. Bankalar bir taşınmazın değerini öğrenmek istediklerinde bağımsız bir gayrimenkul değerleme kuruluşuna başvurmalıdır.

Taşınmazın tapusu ve sahibinin izniyle başvurulan gayrimenkul değerleme kuruluşu, gayrimenkulle ilgili bir takım incelemeler yaparak, bir kaç gün içinde taşınmazın elden çıkarılabilme hızının, yasal satış kabiliyetinin ve değerinin incelendiği bir rapor hazırlayarak bankaya bildirirler.

Bankaların raporu kabul etmesiyle taşınmazın değeri belirlenmiş olur. Tapu.com üzerinde satışta olan banka portföylerinin tamamı değerleme raporlu gayrimenkul ve arsalardan oluşmaktadır.