Yatırımlık Fırsat Gayrimenkulleri Kaçırmayın!
tapucom svg logo

tapucom svg logo

Tapu.com Blog Blog Ana Sayfa

Bankadan Satılık Gayrimenkuller Neden Daha Avantajlıdır?

Haberler

Bankadan satılık gayrimenkuller, bankaya teminat olarak gösterilecekleri sırada ekspertiz raporları oluşturulur. Raporla öğrenilen taşınmaz bedeli ve durumu bankanın vereceği kredi miktarının belirleyicisidir.

Taşınmaz, kredinin geri ödeme süresi boyunca banka teminatı olarak kalacaktır ve bu süre kredinin de süresidir. Bu süre zarfında taşınmaz bedeli piyasada oluşan değişikliklere göre artış gösterir. Fakat banka için, verilen kredinin geri ödenmesi taşınmazın değerinden daha önemlidir. Bu sebeple taşınmazın değerinin belli bir oranda artışını öngören banka, her zaman taşınmazın piyasa değerini takip edemeyebilir.

Ayrıca bankadan satılık taşınmazların başka pek çok avantajı bulunur. Bunlardan bazıları şöyle sıralanabilir:

  • Kredinin geri ödenmediği durumlarda, bu taşınmazlar bankanın alacağını kapatmak istemesi sebebiyle satışa çıktıkları için sahibinden satılık taşınmazlara göre daha düşük değerlidirler.
  • Sahipleri tarafından biçilen kullanım değerleri yoktur.
  • Araya emlakçılar girmediği için komisyon bedelleri yoktur ya da oldukça düşüktür.
  • Taşınmazların değeri objektif piyasa koşullarına göre, en çabuk şekilde satılabilir değerlerde tespit edilir.
  • Fahiş fiyatları ya da olduğundan büyük gösterilen (ortak kulanım alanlarıyla şişirilmiş) yüz ölçümleri yoktur.
  • Bankaların ellerindeki taşınmazların çoğunlukla vergi, vb. borçları yoktur.
  • Taşınmazlar bankanın aktifine geçerken çoğu probleminden arındırıldığı için çoğunlukla yasal bir sorunları yoktur.
  • Bankalar KDV mükellefi olmadıkları için alırken KDV ödenmez.

Özetle hukuki bakımdan gönül rahatlığıyla satın alabileceğiniz pek çok taşınmaz, bankalar tarafından uygun fiyatlarla satışa çıkar. Bu sebeplerle banka malı taşınmazlar çoğu zaman sahibinden satılık taşınmazlardan daha avantajlıdır.

Bankadan Satılık Taşınmazlar Yatırımcılar için İyi Bir Fırsat Mıdır?

Bankalar mevzuat gereği örneğin bir konut kredisi kullandırma durumunda en çok taşınmaz değerinin %75’ine kadar kredi kullandırabilir. Bankalar iş kolları gereği gayrimenkulle değil, menkul kıymetle ilgilenir ve likite dönme süresi uzun olan bu gayrimenkulleri hızla ellerinden çıkarmak isterler.

Bu gibi nedenlerden ötürü bankadan satılık taşınmazlar ihale usulüyle ve genellikle piyasa değerlerinin altında satışa çıkarlar. Bu da daha ucuza taşınmaz almak isteyen akıllı yatırımcılar için bir fırsat oluşturur.

Tapu.com Aracılığıyla Bankadan Satılık Gayrimenkul Almanın Avantajları Nelerdir?

Bankaların ana faaliyetleri arasında gayrimenkul satışı bulunmamaktadır ve bankaların kendi sitelerinde yayınladıkları alternatifler çoğunlukla portföylerinin sadece bir kısmıdır. Türkiye’nin ilk online gayrimenkul pazarı olarak Tapu.com kullanıcılara geniş bir veritabanı, bankaların gayrimenkul satışını gerçekleştirebilmesi için de ideal bir ortam sağlamaktadır.

Üye kullanıcı bir banka gayrimenkulunu satınalmaya karar verdiğinde açıklamasında yazan yeterli teminat tutarını hizmet bedeli olarak yatırır. Açık arttırmayı kazandığı durumda bankanın vekiliyle tapu devir sürecini tamamlar.

Bankalardan satılık taşınmazlar katma değer vergisinde muaftır, bu yüzden açık arttırmayı kazanan ek kdv ödemez. Katma değer vergi muafiyeti de bankadan satılık gayrimenkul almanın avantajlarından biridir.