1 TL'den Başlayan Açık Artırma Fırsatları İçin Tıklayın!
1 TL'den Başlayan Açık Artırma Fırsatları İçin Tıklayın!
Tapu.com Blog Blog Ana Sayfa

Bankadan Satılık Gayrimenkuller Neden Uygun Fiyatlıdır?

Tapu 101

Bankadan satılık gayrimenkuller, bankaya teminat olarak gösterilecekleri sırada ekspertiz raporları oluşturulur. Raporla öğrenilen taşınmaz bedeli ve durumu bankanın vereceği kredi miktarının belirleyicisidir.

Taşınmaz, kredinin geri ödeme süresi boyunca banka teminatı olarak kalacaktır ve bu süre kredinin de süresidir. Bu süre zarfında taşınmaz bedeli piyasada oluşan değişikliklere göre artış gösterir. Fakat banka için, verilen kredinin geri ödenmesi taşınmazın değerinden daha önemlidir. Bu sebeple taşınmazın değerinin belli bir oranda artışını öngören banka, her zaman taşınmazın piyasa değerini takip edemeyebilir.

Kredinin geri ödenmediği durumlarda, bu taşınmazlar bankanın alacağını kapatmak istemesi sebebiyle satışa çıktıkları için çoğu zaman sahibinden satılık taşınmazlara göre daha düşük değerlidirler.

 

Ayrıca bankalar BDDK denetiminde olup gayrimenkullerini satmakla yükümlüdür. Bankaların gayrimenkul gibi bankacılığın ana faaliyet konusu olmayan alanlardan ticari gelir elde etmesi mümkün değildir.

Aynı zamanda bankalar çoğu zaman malın çabucak satılmasını en yüksek değerde satılmasından daha önde tutarlar. Yani banka için zaman, en yüksek tutardan daha öndedir. Bu nedenle banka çoğu zaman belirli bir minimum değerin üzerinde olan fiyat teklifini ivedilikle kabul ederek gayrimenkulü nakde çevirmeyi tercih ederler.

Öte yandan bankalar KDV mükellefi olmadıkları için bankadan satılık gayrimenkullerde +KDV uygulanmaz, bu nedenle aynı emsalde başka bir gayrimenkulden daha uygun fiyatlıdır.

Tapu.com üzerinde “Bankadan” satılık olan gayrimenkullere hemen gözatabilir siz de bu avantajlardan yararlanmak için bankadan satılık gayrimenkullere teklif verebilirsiniz: https://www.tapu.com/bankadan-emlak