1 TL'den Başlayan Açık Artırma Fırsatları İçin Tıklayın!
1 TL'den Başlayan Açık Artırma Fırsatları İçin Tıklayın!
Tapu.com Blog Blog Ana Sayfa

Tapu.com Aracılığıyla Bankadan Satılık Gayrimenkul Almanın Avantajları Nelerdir?

Tapu 101

Tapu.com bankanın portföyündeki taşınmazları online pazarda kullanıcıların beğenilerine sunarken her bir gayrimenkulun bilgilendirmelerini özenli bir şekilde hazırlar. Bankalar mülkiyetlerinde bulunan portföylerini düzenli olarak değerlemeye tabii tutar. Bu değerleme raporuları Sermaye piyasası kurulu’nun denetiminde verilen sertifikalara sahip değerleme uzmanları tarafından yazılmaktadır. Bir taşınmazın satınalmasındaki en önemli konu taşınmaz hakkında yeterli ve doğru bilgi edinmektir. Tapu.com üye kullanıcının incelediği taşınmazlar hakkında geniş bir bilgilendirme altyapısı sunmaktadır; bankaların mülkiyetindeki portföyler tüm detaylarıyla birlikte üye kullanıcıların beğenilerine sunulmuştur. Bu detaylar arasında gayrimenkulun konum özellikleri, mimari özellikleri, varsa kiracı/ işgalci durumu, imar durumu, iskanı (yapı kullanım belgesi), deprem raporu gibi önemli bilgiler de yer alır.

Bankaların ana faaliyetleri arasında gayrimenkul satışı bulunmamaktadır ve bankaların kendi sitelerinde yayınladıkları alternatifler çoğunlukla portföylerinin sadece bir kısmıdır. Türkiye’nin ilk online gayrimenkul pazarı olarak Tapu.com kullanıcılara geniş bir veritabanı, bankaların gayrimenkul satışını gerçekleştirebilmesi için de ideal bir ortam sağlamaktadır.

Üye kullanıcı bir banka gayrimenkulunu satınalmaya karar verdiğinde açıklamasında yazan yeterli teminat tutarını hizmet bedeli olarak yatırır. Açık arttırmayı kazandığı durumda bankanın vekiliyle tapu devir sürecini tamamlar.

Bankalardan satılık taşınmazlar katma değer vergisinde muaftır, bu yüzden açık arttırmayı kazanan ek kdv ödemez. Katma değer vergi muafiyeti de bankadan satılık gayrimenkul almanın avantajlarından biridir.